fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Strefa wiedzy » Dwie metody zakładania spółki – tradycyjna i on-line

Dwie metody zakładania spółki – tradycyjna i on-line

Zakładanie spółek jest możliwe z wykorzystaniem dwóch różnych metod. W rozwiązaniu tradycyjnym składamy podpisany wniosek do sądu, a przy wykorzystaniu wzorca umowy – wystarczy zgłoszenie on-line.

Charakterystykę poszczególnych spółek i dokumentów potrzebnych do ich założenia, znajdziesz w moich wcześniejszych artykułach (Spółka komandytowa, Spółka komandytowo-akcyjna, Spółka z o.o.). Do zakładania spółek on-line służy System S24, prowadzony na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i dostępny tutaj.

Jakie spółki można założyć on-line?

Aktualnie za pośrednictwem Systemu S24 można zarejestrować:

• spółkę jawną;

• spółkę komandytową;

• spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dla pozostałych spółek handlowych, czyli spółki partnerskiej, spółki komandytowo-akcyjnej i spółki akcyjnej, pozostaje wybór tradycyjnej formy.

Tradycyjne założenie spółki

W tradycyjnym rozwiązaniu najpierw przygotowujemy dokumenty niezbędne do rejestracji, w szczególności – umowę spółki. W przypadku spółki jawnej i partnerskiej wystarczy forma pisemna, a dla spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, sp. z o.o. i spółki akcyjnej – umowa musi mieć formę aktu notarialnego.  

Po skompletowaniu dokumentów, wypełniamy wniosek do sądu rejestrowego (wydział Krajowego Rejestru Sądowego właściwy dla miejsca siedziby). Wniosek pobierzemy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości albo w każdym sądzie z wydziałem KRS. Po wypełnieniu i podpisaniu wniosku oraz opłaceniu go, składamy wniosek wraz załącznikami do sądu. Wniosek możemy złożyć osobiście albo wysłać pocztą.

Metoda tradycyjna ma bez wątpienia plusy. Przede wszystkim, w odróżnieniu od formularza on-line, umożliwia elastyczne sformułowanie postanowień umowy spółki. Pozwala też na przykład na wniesienie do spółki wkładów niepieniężnych. Jeśli zatem zależy Ci na jakichś konkretnych lub nietypowych postanowieniach, ta forma będzie bardziej przystępna dla Ciebie. Podobnie, jeśli nie masz podpisu certyfikowanego albo nie do końca swobodnie posłujesz się ePUAPem.

Do minusów tradycyjnego rozwiązania można zaliczyć większe koszty i czas trwania rejestracji, wynoszący do kilku tygodni. 

Jakich kosztów możemy się spodziewać? Obecnie założenie spółki w tradycyjny sposób z udziałem notariusza to ok. 700 zł.  W przypadku spółek z kapitałem zakładowym, trzeba do tego doliczyć jeszcze wysokość tego kapitału. 

Składają się na to:

 • taksa notarialna za przygotowanie dokumentów – od 160,00 zł + VAT (nie dotyczy spółki jawnej i partnerskiej)
 • wypisy dokumentów– do 6,00 zł + VAT / strona (nie dotyczy spółki jawnej i partnerskiej)
 • opłaty za wpisy do KRS (500,00 zł) i Monitora Sądowego i Gospodarczego (100,00 zł) – razem 600,00 zł
 • kapitał zakładowy – od 5 000,00 zł wynagrodzenie pełnomocnika dokonującego za Was formalności – ok. 1000,00 zł
 • podatek od czynności cywilno-prawnych (0,5% wartości umowy) – czyli np. 21,00 zł przy kapitale zakładowym 5 000,00 zł

W wypadku korzystania z pomocy prawnej, trzeba do tych kosztów doliczyć wynagrodzenie prawnika – ok. 1500,00 zł – 2500,00 zł plus VAT.

Założenie spółki on-line (z wykorzystaniem wzorca umowy)

Założenie spółki z wykorzystaniem wzorca umowy odbywa się przez system eKRS, nazywany też Systemem S24. 

Aby to zrobić, każdy z uczestniczących w spółce (wspólnik/udziałowiec, prezes zarządu, członek zarządu) powinien mieć konto w Systemie S24 i profil ePUAP albo podpis elektroniczny do podpisania dokumentów.

Rejestracja on-line bazuje na wzorcach dokumentów. Uzupełniasz je krok po kroku, w intuicyjnym kreatorze. Do uzupełnienia będzie nazwa spółki, imiona, nazwiska, numery PESEL, siedziba, przedmiot działalności itp.

Wyjątkiem są niektóre oświadczenia np. o statusie cudzoziemca czy adresie do doręczeń. System S24 nie posiada ich wzorców. Trzeba przygotować je samodzielnie i wgrać do systemu jako zewnętrzne pliki – np. w formacie PDF. Po skompletowaniu wszystkich wymaganych dokumentów możliwe staje się uzupełnienie w podobny sposób wniosku do KRS i dołączenie do niego tych dokumentów. Wówczas wystarczy przelewem w formie szybkiej płatności opłacić wniosek i potwierdzić jego nadanie.

Wykorzystanie wzorca umowy, tak jak metoda tradycyjna, ma swoje plusy i minusy. Do największych zalet należy to, że dokumenty możesz przygotować samodzielnie, w intuicyjnym kreatorze, przy komputerze – bez potrzeby wychodzenia z domu. W ten sposób oszczędzisz czas już na samym początku procedury. Dalej czas również będzie grał na korzyść – założenie spółki w systemie S24 zajmuje zwykle najwyżej kilka dni, a w rekordowych sytuacjach raptem kilkanaście godzin. Przy ewentualnych, późniejszych zmianach w spółce, dokumenty również można złożyć elektronicznie. Ich procedowanie zajmuje jednak wtedy nieco więcej czasu – tyle, co tradycyjnie.

Do plusów należy też tańsza rejestracja:

 • opłaty za wpisy do KRS (250,00 zł) i Monitora Sądowego i Gospodarczego (100,00 zł) – 350,00 zł (+ ewentualna prowizja operatora płatności rzędu ok. 2,50 zł)
 • kapitał zakładowy – od 5 000,00 zł c
 • podatek od czynności cywilno-prawnych (0,5% kapitału zakładowego) – od 23,00 zł przy kapitale zakładowym 5 000,00 zł

Co tyczy się minusów, wzorzec umowy narzuca pewne rozwiązania, a więc ogranicza możliwość elastycznego podejścia do utworzenia spółki. Jednym z przykładów są wkłady, które w tym przypadku można wnieść jedynie pieniężne. Dodatkowo, nie jest to rozwiązanie dla osób nie posługujących się ePUAPEM albo podpisem elektronicznym.

Podsumowanie

Spółka założona metodą tradycyjną wymaga na wstępie większych nakładów i zajmuje więcej czasu. Daje za to większą elastyczność w kształtowaniu umowy spółki. Dlatego to rozwiązanie sprawdzi się w przypadku większych podmiotów o specjalnych i sprecyzowanych potrzebach.

Założenie spółki z wykorzystaniem wzorca umowy to zaś opcja tańsza i szybsza, ale mniej elastyczna. Poleca się skorzystanie z niej dla podmiotów mniejszych, którym ogólne postanowienia z wzorca umowy w zupełności wystarczą.

Podstawy prawne

 • Ustawa z 15.09.2000 Kodeks spółek handlowych
 • Ustawa z 20.08.1997 o Krajowym Rejestrze Sądowym
 • Ustawa z 28.07.2005 o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

Źródło zdjęcia: pexels.com

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz mieć dostęp do bezpłatnych materiałów dotyczących prowadzenia biznesu, napisz proszę krótki mail na adres kontakt@legelex.eu.

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o nowych wzorach i aktualnościach prawnych, zapisz się na newsletter.

PRZECZYTAJ POWIĄZANE ARTYKUŁY:

Spółka komandytowa. Co warto o niej wiedzieć.

Spółka z o.o. Najważniejsze informacje.


Jeśli chcesz na bieżąco dostawać wskazówki prawne dla biznesu, bezpłatne wzory i materiały, zapisz się na newsletter.


Cześć! Nazywam się Magda Parzyszek. Jestem radcą prawnym.

Od kilkunastu lat doradzam przedsiębiorcom, jak bezpiecznie zakładać, rozwijać i przekształcać ich biznesy. Więcej dowiesz się w zakładce O mnie.