fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Strefa wiedzy » Polski Ład – finalne propozycje

Polski Ład – finalne propozycje

Jaki kształt przybrały propozycje Polskiego Ładu po konsultacjach społecznych? Kto na nim zyska, a kto straci?

Projekt i konsultacje społeczne

W lipcu 2021 roku rząd przedstawił projekt ustawy, mającej wprowadzić szerokie zmiany w ustawach podatkowych oraz ubezpieczeniowych. Pakiet rozwiązań nazwany przez pomysłodawców „Polskim Ładem”. Zmiany te do końca sierpnia 2021 były przedmiotem konsultacji społecznych prowadzonych przez Ministerstwo Finansów. 8.09.2021 rząd wprowadził istotne modyfikacje dotyczące projektu Polski Ład, który ma zacząć obowiązywać od 2022 roku. Złagodzonych zostało kilka propozycji, które dotychczas były najbardziej kontrowersyjne, jak ta dotycząca składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. 

Najistotniejsze propozycje po konsultacjach

1. Bez zmian pozostanie wysokość składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Wynosić będzie 9% dochodu. Dzisiaj przedsiębiorca może odliczyć znaczną cześć składki zdrowotnej od swojego podatku dochodowego. Po wprowadzeniu Polskiego Nowego Ładu przedsiębiorcy stracą taką możliwość.

Polski Ład zakłada objęcie składką na ubezpieczenie zdrowotne także członków zarządów powołanych i wynagradzanych na podstawie uchwały. Składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie dla nich liczona według stawki 9% od kwoty całego wynagrodzenia wypłacanego z tytułu powołania. Składka nie będzie podlegała odliczeniu od PIT. 

2. Kwota wolna od podatku wynosić będzie 30 000,00 zł rocznie, drugi próg podatkowy – 120 000,00 zł. Skala podatkowa dotyczy również pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie. Oni również zapłacą wyższą składkę zdrowotną w porównaniu do obecnej i tak samo jak przedsiębiorcy – nie będą mogli odliczyć jej od podatku.

3. Osoby rozliczające się podatkiem liniowym, będą mogły skorzystać ze składki zdrowotnej wynoszącej 4,9 % dochodu.

4. Osoby rozliczające się ryczałtowo obowiązywać będą trzy poziomy składki zdrowotnej, a ich wysokość uzależniona będzie od rocznych przychodów. Na wysokość składki zdrowotnej nie będzie wpływać stawka ryczałtu tak, jak zapowiadane było to wcześniej. Ustalone zostały trzy progi przychodowe: do 60 000,00 zł rocznie, do 300 000,00 zł rocznie i powyżej 300 000,00zł rocznie. Dla przychodów rocznych mniejszych niż 60 tys. składka zdrowotna wyniesie 305,56 zł, do 300 tys. zł będzie to 509,27 zł, natomiast powyżej 300 tys. zł przychodu rocznie już 916,68 zł.

5. Wiele kontrowersji wzbudzał dotychczas również termin opłacania składek ZUS po wejściu w życie Polskiego Ładu, który w oczach ekspertów podatkowych jawił się wręcz jako nierealny. Dla wielu przedsiębiorców niemożliwe byłoby obliczenie swojego dochodu, potrzebnego do wyliczenia składki zdrowotnej w sytuacji, gdyby musieli zapłacić swoje składki do 10. dnia miesiąca. Od nowego roku wszystkich obowiązywać będzie jeden termin opłacenia składek ZUS – do 20. dnia kolejnego miesiąca.

6. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na karcie podatkowej otrzymają po wprowadzeniu Polskiego Ładu stałą wysokość składki zdrowotnej – 270,00 zł. Podobnie jak w przypadku podatku liniowego, wyliczana będzie ona jako 9% minimalnego wynagrodzenia.

Warto jednak podkreślić, że od 2022 roku karty podatkowej nie będą już mogli wybrać nowi podatnicy. Zatem jeśli rozliczasz się w ten sposób w 2021 roku (nie dotyczy to, np.: lekarzy na kontraktach) – nadal będziesz mieć do tego prawo. Jeżeli zaś zrezygnujesz z tego sposobu rozliczania definitywnie – w późniejszym czasie nie będziesz mieć możliwości wrócić do tej formy opodatkowania.

Kto zyska, a kto straci?

Dyskusje dotyczące Polskiego Ładu zdają się nie mieć końca i wzbudzają wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Mimo tego, że rząd nie przestaje nas zapewniać, że Polski Ład ma na celu odciążenie obywateli, to wszyscy wiemy, że aby ktoś mógł płacić mniej, ktoś inny musi płacić więcej.

Najwięcej po wprowadzeniu Nowego Ładu stracą przedsiębiorcy. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i zarabiające 12 000 zł miesięcznie lub więcej, najbardziej odczują te zmiany. Składka zdrowotna nie będzie mogła być odliczana od podatku, więc podatek do zapłaty wzrośnie o 9%. Z kolei najbogatsi będą zmuszeni zapłacić dodatkowo 4% daniny solidarnościowej.

Grupą, która w dużej mierze zyska na wprowadzeniu Polskiego Ładu będą z pewnością emeryci. W związku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku nie będą oni płacić podatku w ogóle, jeżeli wysokość emerytury nie przekroczy 2 500,00 zł brutto.  

Źródło zdjęcia: Nataliya Vaitkevich @ Pexels.com

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz mieć dostęp do bezpłatnych materiałów dotyczących prowadzenia biznesu, napisz proszę krótki mail na adres kontakt@legelex.eu.

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o nowych wzorach i aktualnościach prawnych, zapisz się na newsletter.


Cześć! Nazywam się Magda Parzyszek. Jestem radcą prawnym.

Od kilkunastu lat doradzam przedsiębiorcom, jak bezpiecznie zakładać, rozwijać i przekształcać ich biznesy. Więcej dowiesz się w zakładce O mnie.


Jeśli chcesz na bieżąco dostawać wskazówki prawne dla biznesu, bezpłatne wzory i materiały, zapisz się na newsletter.