fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Strefa wiedzy » Polski Ład. Które opodatkowanie jest dla Ciebie?

Polski Ład. Które opodatkowanie jest dla Ciebie?

Jaki system rozliczania podatku będzie dla Ciebie najlepszy od 2022?

Każdy prowadzący własną działalność gospodarczą szuka rozwiązań, które pomogą zoptymalizować wysokość płaconych podatków. W związku z planowanymi zmianami podatkowymi w ramach Polskiego Ładu, warto poświęcić chwilę na wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania. Przyjrzyjmy się zatem, jak kształtować będzie się sytuacja finansowa przedsiębiorców przy wyborze poszczególnych  sposobów rozliczania.

Dla kogo kwota wolna?

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 8.000 zł. Po wprowadzeniu zapowiadanych zmian, kwota ta będzie wynosić 30.000 zł i będzie ona miała zastosowanie do wszystkich podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych (niezależnie od kwoty osiąganych przychodów). Według zapewnień rządu, skorzystać ma na tym niemal 18 milionów Polaków. Będą to osoby zarabiające najmniej, rodziny z dziećmi, a także emeryci. Do kwoty 30.000 zł dochód będzie zwolniony od podatku. 

Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych zmieni się też próg podatkowy. Obecnie wynosi  85.000 zł, a będzie 120.000 zł. Oznacza to, że do osiągnięcia 120.000 zł rocznego przychodu nasz dochód podlegać będzie stawce 17%, a część dochodu ponad ten próg opodatkowana będzie stawką 32%.

Na zmianie tej zyskają więc pracownicy, którzy obecnie przekraczają drugi próg podatkowy, a ich dochód podlegający opodatkowaniu jest niższy niż 120.000 zł rocznie (średnio 10.000 zł miesięcznie).

Freelancerzy, kontrakty B2B, jednoosobowe działalności

Podatnicy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, w 2021 roku płacą minimalną składkę obliczoną od podstawy równej 75% przeciętnego wynagrodzenia z IV kwartału 2020 roku, czyli 4.242,00 zł. Oznacza to, że dziś co do zasady przedsiębiorcy płacą co miesiąc 381,81 zł składki zdrowotnej i mają możliwość odliczenia tej kwoty od podatku dochodowego. Po zmianach, które wejdą w życie w 2022 roku wysokość składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych wynosić będzie 9% dochodu.

Projekt Nowego Ładu zakłada, że wysokość składki zdrowotnej dla podatników płacących liniowy PIT wynosić będzie 4,9 %.

Proponowane zmiany wskazują na to, że dla dochodów do ok. 12-13 tysięcy złotych brutto miesięcznie rozliczanie się podatkiem liniowym będzie nieopłacalne, ponieważ przy rozliczaniu według skali podatkowej, podwyższona kwota wolna zrekompensuje im „nadpłacone” składki na ZUS. Po przekroczeniu tej kwoty samozatrudnionym i osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą bardziej będzie się opłacało przejść ze skali podatkowej na podatek liniowy.

Podatek liniowy 19% w perspektywie najbliższych zmian

Obecnie przedsiębiorcy, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, płacą fiskusowi 19%. Po wprowadzonych zmianach, przedsiębiorcy płacić będą w praktyce 23,9% podatku. Zmiana ta wynika z sumy 19% podatku i 4,9% nowej składki zdrowotnej, która także stanowi podatek przy czym (w przeciwieństwie do obecnych reguł) nie będzie ona podlegała odliczeniu.

Rozliczanie ryczałtowe i IP box

Nie we wszystkich branżach stawka ryczałtu ulegnie podwyższeniu. Obniżka z 17% na 14% przewidziana jest dla branży budowlanej, zawodów medycznych oraz zawodów technicznych. Natomiast dla branży IT stawka 15% zmieni się na 12%. Ponadto, składka zdrowotna dla wszystkich przedsiębiorców rozliczających się według ryczałtu będzie wynosiła jedną trzecią stawki opłacanego podatku dochodowego. Nie będzie jej też można odliczyć od kwoty podatku do zapłaty.

Wprowadzenie Nowego Ładu z pewnością wprowadzi niemałe zawirowanie w sferze podatków, dlatego zdecydowanie nie powinniśmy czekać do ostatniej chwili z podjęciem decyzji dotyczącej sposobu rozliczania. Decyzja powinna być przemyślana tak, aby wybrana forma opodatkowania pozwalała na zachowanie jak największego procentu dochodu dla siebie.

Źródło zdjęcia: Artem Podrez @ Pexels.com

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz mieć dostęp do bezpłatnych materiałów dotyczących prowadzenia biznesu, napisz proszę krótki mail na adres kontakt@legelex.eu.

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o nowych wzorach i aktualnościach prawnych, zapisz się na newsletter.


Cześć! Nazywam się Magda Parzyszek. Jestem radcą prawnym.

Od kilkunastu lat doradzam przedsiębiorcom, jak bezpiecznie zakładać, rozwijać i przekształcać ich biznesy. Więcej dowiesz się w zakładce O mnie.


Jeśli chcesz na bieżąco dostawać wskazówki prawne dla biznesu, bezpłatne wzory i materiały, zapisz się na newsletter.