fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Strefa wiedzy » Prosta spółka akcyjna a sp. z o.o.

Prosta spółka akcyjna a sp. z o.o.

Dotychczas najbardziej przystępną i prostą spółką kapitałową była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprawdźmy, czym P.S.A. i sp. z o.o. różnią się od siebie, a jakie są ich podobieństwa.

Od lipca 2021 roku w polskim systemie prawnym istnieje nowa spółka kapitałowa – prosta spółka akcyjna (P.S.A.). Jak sama nazwa wskazuje, jej cechą charakterystyczną jest prostota.

Porównanie – podstawowe różnice

P.S.A.SP. Z O. O.
minimalny kapitał akcyjny = 1 złminimalny kapitał zakładowy = 5.000,00 zł
do sprzedaży udziałów wystarczy zachowanie dowolnej formy dokumentowej, w tym sms lub e- maildo sprzedaży udziałów wymagana forma pisemna z notarialne poświadczonymi podpisami
sprzedaż udziałów skuteczna z chwilą wpisu do rejestru akcjonariuszy prowadzonego przez wyspecjalizowaną instytucję finansową lub notariuszasprzedaż udziałów skuteczna z chwilą zawarcia umowy
możliwość wniesienia wkładów niepieniężnych (świadczenie pracy lub usług)brak możliwości wniesienia wkładów niepieniężnych w postaci świadczenia pracy  lub usług – wkład musi mieć zdolność bilansową
likwidacja spółki oparta na koncepcji rozwiązania tej spółki poprzez przejęcie całego jej majątku przez jednego akcjonariuszalikwidacja spółki wymaga przeprowadzenia procedury oraz ogłoszenia wezwania wierzycieli do zgłaszania roszczeń

Obie  spółki mogą zostać założone w każdym dozwolonym prawnie celu. Obie spółki nie muszą koniecznie służyć prowadzeniu działalności gospodarczej. Sposób ich zawiązywania także jest podobny.

Prosta spółka akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Założenie prostej spółki akcyjnej może być optymalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy prowadzą firmy typu startup, potrzebują elastyczności w formie zarządzania spółką lub chcą szukać finansowania na rynku nowych technologii. Spółka z o.o. nadal jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają stabilności, rozpoznawalności i jasnego rozgraniczenia finansów osobistych od firmowych. Wybór formy prowadzenia działalności powinien być dokładnie przeanalizowany pod kątem naszych indywidualnych potrzeb i planów na przyszłość.

Podstawy prawne

  • Kodeks spółek handlowych

Źródło zdjęcia: Annie Spratt @ Pexels.com

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz mieć dostęp do bezpłatnych materiałów dotyczących prowadzenia biznesu, napisz proszę krótki mail na adres kontakt@legelex.eu.

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o nowych wzorach i aktualnościach prawnych, zapisz się na newsletter.

PRZECZYTAJ POWIĄZANY ARTYKUŁ:

Prosta spółka akcyjna.


Cześć! Nazywam się Magda Parzyszek. Jestem radcą prawnym.

Od kilkunastu lat doradzam przedsiębiorcom, jak bezpiecznie zakładać, rozwijać i przekształcać ich biznesy. Więcej dowiesz się w zakładce O mnie.


Jeśli chcesz na bieżąco dostawać wskazówki prawne dla biznesu, bezpłatne wzory i materiały, zapisz się na newsletter.